Turystyczne Forum Wiedzy

wakacje nad morzem w Polsce

< Poprzednia  1 ...  8  9  [10]  11  12  ... 27  Następna >

Sztuka i kultura kaszubska

07 czerwiec 2012r.

Bożena Stelmachowska - Kultura materialna i sztuka ludowa na Kaszubach. U dawnych Kaszubów, z przyczyn ekonomicznych i fizjograficznych, na plan pierwszy wysuwa się rybołówstwo i rolnictwo wraz z hodowlą. Ich narzędzia pracy były bardzo prymitywne. W XVIII i XIX w. używano jeszcze młotów drewnianych do głuszenia ryb, ościeni żelaznych do zakłuwania ich pod lodem. Uklejnice, jażdżówki i drguby to narzędzia rybołówcze, sięgające XVI i XVII w. Pradawne pochodzenie mają niewody, a zwłaszcza cezy; więciory czyli wiersze do połowu pasywnego należą także do dawnych narzędzi rybackich, używanych nad morzem i


Geologiczne Dzieje Morza Bałtyckiego

28 maj 2012r.

GEOLOGICZNE DZIEJE MORZA Przed lodowcowa historia obszaru bałtyckiego . Transgresje morskie na obecne obszary Bałtyku południowego, które miały miejsce w erze mezozoicznej i w trzeciorzędzie, nie pozostawiły śladów w jego dzisiejszym życiu. Jedynie warstwy osadowe z ich skamielinami, spotykane w różnych miejscach (Rugia, wybrzeża Szwecji) niewątpliwie świadczą o wielkich tektonicznych zmianach tego obszaru, nie przypominającego jeszcze w owych odległych czasach w niczym dzisiejszego ukształtowania morza. Osady morza górnokredowego, napotykane w wierceniach na Pomorzu i Warmii, oraz bielejące z daleka wielkie ściany skalne obok Arkony na Rugii, utworzone ze świetnej, niemal czystej kredy, a także odkrywki kiedyś eksploatowanych utworów kredowych w pobliżu Lubina na wyspie Wolin i osady kredowe nad Niemnem pod Grodnem są szczególnie wymownymi śladami wielkiego śródziemnego morza,


Złota Kamienica

02 październik 2011r.

Złota Kamienica, Dom Steffenisów, Dom Speimanna — to różne nazwy tej samej, najbardziej popularnej i znanej kamienicy Gdańska. Zbudował ją rzeźbiarz i budowniczy Abraham van den Blocke w 1609 r. (data na podstawie balustrady attyki). Jednak dopiero w 1. 1616—18 w jego warsztacie mistrz Jan Voigt z Rostoki wykonał rzeźby fasady. Inicjatorem tej budowli, a zapewne i twórcą jej kompozycji treściowej, był Jan Speimann — jedna z najciekawszych postaci złotego okresu Gdańska. Od 1786 do 1918 r. właścicielami kamienicy byli Steffensowie — stąd nazwa pojawiająca się w dawniejszych przewodnikach. Prawidłowa jest nazwa: Złota Kamienica — z racji licznych złoceń [pokrywających rzeźby. Określając ją jako kamienicę Speimanna, uznajemy wkład burmistrza nie tylko w samą budowę, lecz i w koncepcję. Zniszczona w 1945 r., z wielkim pietyzmem została odbudowana w 1. 1950— 52, osadzono wówczas na powrót zebrane w gruzach fragmenty rzeźb (tj. pilastrów i scen figuralnych). Drobne prace rzeźbiarskie i pozłptnicze trwały do 1955 r., nadal brak rzeźby wieńczącej kalenicę dachu.


Dwór Artusa

01 październik 2011r.

Dwór Artusa. Brytyjska legenda o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu była już we wczesnym średniowieczu popularna w miastach europejskich. Przyczyną był demokratyczny rys podania głoszącego równość zasiadających przy wspólnym stole. Dwory Artusa powstawały w licznych miastach; znane są również przykłady z terenu Pomorza i Prus Królewskich. Wznoszono je jako budynki służące zgromadzeniom różnych bractw, przy czym demokratyzm pojmowano wówczas — jako miejsce spotkań równych sobie bogatych kupców i patrycjuszy, a rzemieślnicy nie mieli prawa wstępu.


W Gdańsku

26 wrzesień 2011r.

Rafineria Gdańska, stale rozbudowywana. W pierwszym etapie przerabia ona 3 min ton ropy rocznie, a w miarę rozbudowy zdolność produkcyjna a także i różnorodność produktów będą się zwiększać do C min ton produktów rocznie. W czasie dobrej pogody widoczne jest w kierunku pn.-wsch. dawne ujście Wisły i jasny akcent wysokościowy wieży obronnej w twierdzy Wisłoujście. Palej w kierunku morza widoczny strzelisty monolit pomnika na Westerplatte, a na prawo od niego — instalacje Portu Północnego. Panorama północna. W znacznym stopniu wypełnia ją masyw kościoła NPMarii. Między kościołem a najwyższym na Długim Pobrzeżu budynkiem Muzeum Archeologicznego znajduje się malownicza ul. Mariacka. Między ul. Mariacką, ul. Piwną i jej przedłużeniem w kierunku Motławy — ul. Chlebnicką widać przejrzyście zasadę rekonstrukcji Głównego Miasta. Między dwoma rzędami domów przy ulicach znajduje się wielki, zazieleniony dziedziniec z piaskownicami dla dzieci i ławkami dla szukających wypoczynku. Pierwotnie niemal bez przerwy wypełniały tę przestrzeń budynki. Za kościołem Św. Jana widoczne są tereny stoczni.


Ratusz Głównego Miasta

26 październik 2011r.

Ratusz Głównego Miasta - budowla gotycka, obecną 10 swą formę zawdzięcza licznym przebudowom. Z sześciu wieków, które minęły od czasu jego pierwotnego założenia, każdy zaznaczył się w nim swoistymi cechami. Już w 1357 r., w niespełna 15 lat po nadaniu osadzie prawa miejskiego, najstarsza księga gruntowa wzmiankowała istnienie ratusza na obecnym miejscu. Był to skromny, o połowę krótszy budynek, być może dwukon-riygnacjowy. Budowa nowego gmachu nastąpiła w 1. 1379—82, już w obecnej szerokości, lecz o dwóch kondygnacjach i bez wieży, której Krzyżacy nie pozwalali budować nie chcąc, aby w uciskanym mieście powstał silny punkt obronny. Fundamenty zaplanowanej wieży i grube ściany dolnych jej kondygnacji tkwiły jednak w tym pierwotnym budynku. Rada czekała na stosowną okazję.


Strona 10 z 27, < Poprzednia  1 ...  8  9  [10]  11  12  ... 27  Następna >