Turystyczne Forum Wiedzy

wakacje nad morzem w Polsce

< Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 27  Następna >

Bukowo Morskie

02 wrzesień 2013r.

Bukowo Morskie To niewielka wieś położona nad jeziorem Bukowo w gminie Darłowo przy drodze nr 203 z Koszalina do Darłowa. Początki wsi wiążą się z działalnością cystersów. Książę pomorski Świętopełk, który w 1237 roku przyłączył ziemię sławieńską do Pomorza Gdańskiego postanowił założyć klasztor. W 1260 roku do Bukowa przybyli cystersi z Dar-gunia. Początki klasztoru były trudne. Z racji położenia na pograniczu klasztor był niszczony i palony. W 1317 roku książę Warcisław IV ostatecznie przyłączył ziemię sławieńską do Księstwa Pomorskiego.


Tsunami na Bałtyku, Czyli w Krainie Eryka

02 wrzesień 2013r.

Tsunami na Bałtyku, czyli w krainie Eryka - króla trzech narodów Zapiski historyczne często pełne są informacji o katastrofalnych wydarzeniach: powodziach, huraganach i innych tego typu zagrożeniach. Ludzie tłumaczyli je sobie często w naiwny sposób. Dzisiaj potrafimy je wyjaśniać. Dlatego obecnie wiemy, że Darłowo i okolice były miejscem tragicznego tsunami


Modrolas - Podborsko

02 wrzesień 2013r.

Modrolas - Podborsko Jadąc z Białogardu na wschód, w kierunku szosy Połczyn--Zdrój - Kołobrzeg, poruszamy się po płaskiej równinie tarasowej doliny rzeki Leśnicy, dopływu Parsęty. Powierzchnia terenu wznosi się tu na wysokość 50-55 m n.p.m. Wzdłuż drogi biegnie linia kolejowa z Białogardu do Szczecinka. Na placu przed przystankiem kolejowym w Podborsku znajduje się pomnik poświęcony amerykańskim jeńcom wojennym. Napis na tablicy (pol. i ang.)


Solanki Kołobrzeskie

02 wrzesień 2013r.

Solanki kołobrzeskie Występowanie wód mineralnych w Kołobrzegu wiąże się z budową geologiczną tego obszaru. Następuje tu migracja ku górze silnie zasolonych wód osadów piaskowcowo-wa-piennych triasu oraz pokładów solnych cechsztynu. W okolicy Kołobrzegu osady jurajskie występują bardzo płytko (10-20 m p.p.t.) i właśnie z tych osadów (piaskowce jury dolnej) ujmowane są z głębokości 50-90 m p.p.t kołobrzeskie solanki lecznicze. Silny napór wód słonych z podłoża mezozoicznego powoduje, iż przedostają się one do plejstoceńskich osadów


Hel

16 lipiec 2013r.

Hel Miasto na krańcu Mierzei Helskiej oddzielającej Zatokę Pucką od otwartego morza. Przy głównej ulicy zachowały się szachulcowe szczytowe domy rybackie z XVIil-XIX w. W gotyckim kościele z XV w" do 1945 r. ewangelickim, stojącym przy porcie, mieści się Muzeum Rybołówstwa z unikalnym w kraju skansenem łodzi rybackich. Ekspozycja składa się z części: wystawy we wnętrzu, plenerowego skansenu tradycyjnych łodzi rybackich i wieży widokowe (wys. 21 m). Blisko cypla mierzei stoi latarnia morska (wys. 41,5 m) z 1942 r., wzniesiona w miejscu poprzedniej z 1872 r.


Gdynia, Muzeum Motoryzacji

16 lipiec 2013r.

Gdynia, Muzeum Motoryzacji Prywatne muzeum kolekcjonera Witolda Ciążkowskiego uruchomione w 2007 r. (ul. Żwirowa 2c). Pokazana jest część kolekcji - 10 zabytkowych samochodów, 28 motocykli i innych obiektów związanych z historią motoryzacji. Hala wystawowa utrzymana jest w stylu przedwojennej brukowanej ulicy z latarniami.


Strona 21 z 27, < Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 27  Następna >