Turystyczne Forum Wiedzy

wakacje nad morzem w Polsce

  [1]  2  Następna >

Dworek w Salinie

12 wrzesień 2011r.

Około 30 km na pn. zach. od Wejherowa, pośród wysoczyzny morenowej, nad malowniczym Jeziorem Salińskim leży niewielka wioska i PGR Salino. Okoto 200 m od brzegu widać na jeziorze zadrzewioną wysepkę, z którą wiążą się najstarsze, prawie nieznane dzieje osady. Stał na niej we wczesnym średniowieczu niewielki gród, za którego wałami chroniła się okoliczna ludność w czasie najazdów wroga. W 1956 r. znalazł piszący te słowa na grodzisku salińskim ponad 20 ułamków naczyń glinianych, zdobnych ornamentem bruzd poziomych lub liniami falistymi. Według ekspertyzy archeologów pochodzą one z Xl—Xli w. Zdaniem niektórych badaczy było Salino we wczesnym średniowieczu ośrodkiem krainy należącej do kasztelanii białogardzkiej, przekształconej przed 1230 r. w udzielne księstwo, należące do Racibora, brata księcia Świętopełka z Gdańska. Również w administracji kościelnej posiadało Salino rangę nadrzędnej jednostki, którą w 1268 r. zarządzał prepositus de Sawulino. Byl nim wówczas proboszcz Michał, wymieniony jako świadek w książęcym dokumencie. Od 1344 r. należała miejscowość Saulin do szpitala św. Ducha w Gdańsku. W XVI w. opanowali ją, zapewne gwałtem, Krokowscy z Krokowa.


Chmielno Kaszubskie

16 lipiec 2013r.

Chmielno Wieś na Pojezierzu Kaszubskim, nad jeziorami: Białym, Kłodno i Rekowo, ośrodek turystyki i sportów wodnych. We wsi warsztat garncarski rodziny Neclów o ponad 100. letniej tradycji - Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Tu można Borowy Młyn


Chwaszczyno

16 lipiec 2013r.

Chwaszczyno Wieś kaszubska w pasie Wzgórz Chwaszczyń-skich w pobliżu Trójmiasta (Sopotu). Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1723 r. z wyposażeniem z XVIII w., odbywają się tu msze w języku kaszubskim. W sąsiedztwie wsi najwyższy maszt antenowy na Pomorzu Gdańskim (wys. 317 m) usytuowany na wzgórzu (wys. 187 m n.p.m.), w pobliżu wieża widokowa na górze Donas.


Dwór Artusa

16 lipiec 2013r.

Najstarszy zachowany Dwór Artusa na świecie, mający nazwę od legendarnego króla Celtów Artura żyjącego w Brytanii w VI w. Pierwotnie rycerskie spotkania Okrągłego Stołu w Brytanii odbywały się pod gołym niebem. Dla uczczenia zwycięstw Anglików organizowano je często w podbitych krajach.


Stocznia to kolebka Solidarności

16 lipiec 2013r.

Gdańsk, Stocznia Gdańska Stocznia (do 1990 r. im. Lenina) to kolebka Solidarności. Tu rozpoczynały się bunty robotnicze w latach 1970 i 1980. W świetlicy toczyły się rokowania robotników z delegacją partyjno-rządową w sierpniu 1980 r. Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń 1970 r" w 1980 r. na Placu Solidarności, blisko Bramy nr 2 odsłonięto Pomnik Poległych Stoczniowców, który składa się z 3 krzyży


Gdańsk-Oliwa

16 lipiec 2013r.

Gdańsk-Oliwa, Ogród Zoologiczny 126 B3; 131 B1 Położony w dolinie Oliwskiego Potoku (pow. 120 ha) jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Przebywa tu ok. 1200 zwierząt, przedstawicieli ponad 200 gatunków. Słynie z hodowli kondorów wielkich i ekspozycji tygrysów amurskich. Atrakcja jest ukształtowanie powierzchni ogrodu, roślinność, kolejka retro, jazdy konne, park linowy i mate zoo gdzie dzieci mogą karmić i głaskać zwierzęta.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >