wakacje nad morzem w Polsce
15 luty 2010r.
Miejscowość ta leży pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Szczecińskim, nad rzeką Świną, graniczy z Niemcami. Jest to jedyne miasto w Polsce, które położone jest na 3 dużych zamieszkałych wyspach (a konkretnie na wyspie Wolin, Karsibór i Uznam).
12 kwiecień 2011r.
Spacer długości ok. 6 km, czas trwania — z odpoczynkiem na plaży — 4 godz. Trasę można przebyć także autobusem nr 1 (przystanek początkowy na Wybrzeżu Władysława IV). Spacer rozpoczynamy nad brzegiem Świny, na Wybrzeżu Władysława IV, gdzie w okresie letnim koncentruje się życie miasta. Panuje tu zawsze wielki ruch związany z przystanią promową.
22 lipiec 2011r.
Park Zdrojowy, jeden z największych i najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Jego powierzchnia wynosi ok. 40 ha, a łącznie z sąsiednimi lasami ponad 200 ha. Lasy te przedłużają obszary parkowe ku wschodowi do brzegów Świny i ku zachodowi aż do granicy polsko-niemieckiej — są to tzw. Świdne Lasy. Dzieje parku są częścią historii miasta. W początkach XIX w., gdy świnoujście nabierało charakteru kąpieliska morskiego, władze miejskie postanowiły tereny nad brzegiem morza — bezpośrednio przy plaży — przeznaczyć na cele wczasowe, a na wydmach położonych pomiędzy dzielnicą wczasową i miastem założyć park, który miał izolować hałaśliwe centrum od terenów wypoczynkowych. Zadaniem parku było także powstrzymanie pyłów miejskich i stworzenie możliwie najdoskonalszych warunków wypoczynku.
25 lipiec 2011r.
Po krótkim odpoczynku nad morzem wracamy obok zniszczonych fortyfikacji i osiągamy początek głównej przymorskiej promenady — ul. Stefana Żeromskiego, która nas wiedzie w kierunku zachodnim do najważniejszych partii dzielnicy wczasowo--uzdrowiskowej. Promenada powstała pod koniec XIX w. Wzniesiono wówczas Dom Zdrojowy zniszczony podczas ostatniej wojny, podobnie jak większość zabudowy promenady i całej dzielnicy przymorskiej. Gmachy, które obecnie oglądamy zostały odbudowane lub nowo wzniesione.
28 lipiec 2011r.
Spacer długości ok. 6 km trwający 4 godz. (w tym 1 godz. odpoczynku w parku koło stadionu). Punktem wyjścia jest Wybrzeże Władysława IV w okolicy poczekalni promów miejskich. Spacer zapozna nas ze starą częścią miasta oraz terenami przyległymi, najbardziej interesującymi z krajoznawczego punktu widzenia. Lewobrzeżne dzielnice Świnoujścia zamieszkuje ok. 20 tys. osób (2/3 ogółu mieszkańców). Centrum miasta, a zarazem jego najstarsza część rozpoczyna się nad Świną i ciągnie się w kierunku zachodnim aż do kościoła Chrystusa Króla.
31 lipiec 2011r.
Pl. Słowiański łączy się z pl. Wolności — dawnym Małym Rynkiem. Współczesność przeczy historii, gdyż plac Wolności jest obecnie większy od pl. Słowiańskiego. Stąd biorą początek liczne ważne ulice miasta: ku południowemu zachodowi biegnie ul. Grunwaldzka prowadząca do granicy państwowej (w kierunku niemieckiego miasta Uznam), na zachód ul.. Marszałka Michała Żymierskiego (do granicy i dalej do niemieckiego kąpieliska Ahlbeck), a na północ ul. Bohaterów Stalingradu wiodąca nad morze.